Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Zajímavosti

Zajímavosti

Poklad

V roce 1888 byla nalezena hliněná nádoba, která obsahovala přes 600 minci a 20 koláčku slitého stříbra. Tyto koláčky byly určeny k rozlití a k ražbě v mincovnách v Brně, Znojmě nebo v Jihlavě, mohly však také slouží po odvážení jako platidlo velké Sumy, přičemž drobnými mincemi se vyrovnávala konečná suma. Většina minci byly hranaté střížky rakouských pfenigů vídeňské ražby, dále oboustranné České a moravské denárky, a jednostranné malé i velké brakteaty. Časově je tento nález určen do doby moravské markraběcí vlády Václava II. na konci XIII. století a uložen je ve sbírkách Národního muzea v Praze. Nález dokládá důležitost dálkové obchodní cesty, na které Stará Říše ležela.

Pamětní záloha

Při přestavbě bývalé radnice byla v roce 1923 z věžičky vyňatá "Pamětní záloha", sepsaná obecním písařem Janem Mátlem v roce 1853," v němž to se stavení rathouzu předevzalo a při konci položeného dne ukončeno bylo. " Staroříšský rodák, jistě bystrý a pečlivý muž, zde zapsal událostí od roku 1805, např. pád meteoritu (kameny o váze až 3,5 lotu rozbily střechy a zabily několik ovcí), válku s Francouzem, následnou drahotu a choleru, zrušeni roboty...

Chodby

Pod domy č. 28, 29, 151, 106 byly na začátku 20. století nalezeny ve skále vytesané chodby, 1 m široké a 2 m vysoké -zřejmě skrýše obilí a majetku v časech válečných. 

Socha sv. Jana Nepomuckého

Socha sv. Jana Nepomuckého před kostelem je provedena netradičně bez obvyklých atributu. 

Barokní kostel Všech svatých

Původní goticky kostel vzal za své při obrovském požáru v r.1758, kdy vyhořela cela obec, postavena z dřevených roubených domu. Po požáru zůstala neporušena jen skála a dvě sousední stavení. 

Nepomuky

Na mírném svahu nad potokem Vápovkou stála už ve 13. století vesnice Veselí, která však v 15. století zpustla. Až v 18. století majitelé brtnického panství založili u kaple sv. Jana Nepomuckého novou osadu nazvanou Nepomuky. Dodnes jí zůstal neopakovatelný kolorit starých dob umocněný hlubokým lesem, uprostřed kterého leží. 

Josef Florian

Josef Florian (1873 -1941), myslitel, překladatel, vydavatel. Po čtyřicet let buduje ve Staré Říši vydavatelství a centrum duchovní kultury s názvem "DOBRÉ DÍLO". Díla vědců, básníků,filosofů se střídají s knihami teologů a světců. Českým čtenářům poprvé představil mnoho talentovaných autorů ze zahraničí i z Čech, např. Bonnet, Chesterton, Bernanos, Delaporte, Reynek a další. Jako první zveřejnil překlady France Kafky.